آیا می دانید که در مرکز بینا بخش علاوه بر ترمیم چشم های آسیب دیده ترمیم گود رفتگی حدقه و جلوگیری با آخرین متد های علم روز پزشکی انجام می گیرد

 

 • عادت کردن به پروتز 
 • بیرون آوردن پروتز از حفره چشم
 • قرار دادن پروتز روی چشم
 • زمانی که قطره چشمی مورد نیاز است
 • تمیز کردن چشم مصنوعی
 • دلایل گسترش ناراحتی و چگونگی تخلیه مواد زائد از چشم
 • نگهداری از چشم مصنوعی  خارج از حفره چشم
 • روش پولیش کردن چشم مصنوعی
 • نیاز به اصلاح یا ساخت مجدد چشم مصنوعی
 • زمان مشاوره با چشم پزشک یا پروتزیست
 • توصیه های عمومی برای برای زیبایی حفظ زیبایی ظاهر شما
 • مواردی که باید کسانی که از H.A استفاده کرده اند باید رعایت کنند
 •                      

  چشم مصنوعی شما از بهترین مواد آکریلی با بهترین کیفیت ساخته شده است(رزینی بنام متیل متا کریلات)این همان ماده ای است که از سال  1939 میلادی تا به حال با تغییراتی برای ساخت چشم مصنوعی مورد استفاده قرار گرفته است.

  شکل و فرم پروتز با استفاده از روش قالبگیری با فرم و حفره چشم به گونه ای تطبیق پیدا کرده که استفاده از آن به راحتی برای شما امکان پذیر باشد و حرکت چشم به راحتی در آن صورت گیرد و شکل ظاهری آن نیز کاملا مشابه چشم دیگر شما باشد.

   

  عادت کردن به پروتز:

   

  اکثر مردم در عرض چند ساعت به استفاده از چشم مصنوعی عادت می کنند به طوری که بعد از چند روز حضور فیزیکی آن را احساس نمی کنند. در بعضی مواقع برای افرادی که به علت عدم ریزش اشک چشمشان به طور طبیعی شستشو نمی شود، استفاده از نوعی اشک مصنوعی ضروری به نظر می رسد.

  Back To Top

  مدت زمانی که شما می توانید از چشم مصنوعی تان استفاده کنید قبل از اینکه بخواهید آن را برای تمیز کردن از جای خود خارج کنید:

  شما از طریق تجربه کشف می کنید که چه مدت می توانید   چشم مصنوعی تان را در جای خود نگه دارید. به طور کلی تا زمانی که مواد  خارجی به سطح جلوی چشم نچسبیده اند چشمتان را خارج نکنید.

  به عبارت ساده تر تا زمانی که چشم مصنوعی شما  را اذیت نکرده آن را از جای خود خارج نکنید.

  با کمی تجربه شما می توانید قبل از آنکه چشم مصنوعی برای شما مزاحمت به وجود آورد پیش بینی و آن را تمیز کنید.

  بسیاری از بیماران چشمشان را شش ماه تا یک سال تمام بدون آنکه آن را خارج کنند مورد استفاده قرار می دهند. اما رعایت این نکته الزامی است که حتما پروتز چسمی را باید هر سال یک بار تمیز و شفاف نمود.تنها تعداد کمی هستند که باید پروتز چشمی را هر روز یک بار برای تمیز کردن جا به جا کنند و تعداد بسیار کمی هستند که باید چشمشان را هر روز صبح و عصر باید برای تمیز کردن جا به جا کنند و احتمالا از هر هزار نفر یک نفر می باشد که هرشب برای خوابیدن مجبور است پروتز را از روی چشم خود درآورده و صبح دوباره آن را در جای خود قرار دهد.

  Back To Top

  بیرون آوردن پروتز از حفره چشم:

    به شکل شماره یک توجه کنید

  الف) دستتان را کاملا شسته و سپس آب بکشید.

  ب) روبروی آینه قرار بگیرید( اگر بالای دستشویی هستید حوله را کاملا روی سطوح آن قرار دهید و سوراخ سینک دستشویی را بگیرید.) سر خود را اندکی به سمت پایین نگه دارید در حالی که در آینه به چشم مصنوعی خود نگاه می کنید دستتان را نزدیک حفره چشم قرار دهید.

  ج) انگشت اشاره دست دیگر را در وسط پلک زیرین چشم قرار دهید.(درنزدیک مژه ها و موازی با آنها)بافت پلک زیرین را با انگشت به طرف عقب به انداره ای بکشید که لبه پلک پایین تز از چشم مصنوعی بیاید(همانطور که در شکل یک با فلاش نشان داده شده است.)همزمان با این کار انگشت را به سمت گونه های خود حرکت دهید. با این عمل لبه پایینی پلک به سطحی پایین تر از لبه پایینی پروتز چشم آورده می شود به طوری که لبه پایینی پروتز در معرض دید قرار گیرد.

  د)اگر در این حالت چشم مصنوعی  خود به خود از داخل حفره چشم به بیرون نلغزد  باید دست دیگر را که روی گونه تکیه داده اید برداشته و به کمک انگشت اشاره و شست خود پروتز را بگیرید و آنرا به آرامی از داخل حفره چشم خارج سازید . بعد از این مرحله باید چشم آب کشیده و شسته شود.

  Back To Top

  قرار دادن پروتز روی چشم :

  الف)دستهایتان را بشویید.روبروی آینه قرار بگیرید.اگر در بالای دستشویی قرار گرفته اید سطح را با حوله بپوشانید تا در صورت افتادن پروتز آسیب نبیند.

  ب) چشم مصنوعی را در یک دست به گونه ای نگه دارید که لبه بالایی چشم به سمت بالا و پشت آن به سمت حفره خالی چشم قرار گیرد.یک راه این است که آنرا بین انگشتان شست و میانی نگه دارید در حالی که انگشت اشاره  روی صلبیه (بالای مردمک چشم) قرارگرفته است.(همانطور که در شکل 2 نشان داده شده است.)

  ج) به کمک شست و یا یک انگشت دیگر از دست آزاد خود ، پلک بالایی خود را به بالا برده و حفره چشم را برای مرحله بعدی باز نگه دارید.

  د) درحالی که در آینه نگاه می کنید لبه بالایی پروتز را به زیر پلک

  پلک بالایی بلغزانید  و به تدریج این کار را به گونه ای ادامه دهید که تا قسمت اعظم مردمک و عنبیه چشم زیر پلک بالایی پنهان شود. تا رسیدن به مرحله بعدی از سر خوردن و به پایین برگشت پروتز ممانعت کنید.

  ه) انگشتی که پلک بالایی را بالا نگه داشته بودید از روی پلک برداشته و آنرا روی پروتز قرار داده و به سمت عقب فشار داده تا همچنان پروتز زیر پلک بالایی باقی بماند. در این حال فشار انگشتان دست دیگرتان را از روی پروتز بر داشته و با انگشت شست لبه پایینی را در زیر لبه پایینی پروتز قرار دهید.

  و) بعد از اینکه پروتز کامل جلوی پلک پایینی را گرفت ، پروتز را به گونه ای در داخل حفره جا به جا کنید تا در محل مناسب خود بنشیند.

   

  Back To Top

  زمانی که قطره چشمی مورد نیاز است:

  در صورتی که پروتز به روش قالب گیری ساخته شده باشد و با دقت در جای خود قرار بگیرد، معمولا نیازی به استفاده از قطره مخصوص چشم نیست.

  به هر حال درصد کمی از دارندگان چشم مصنوعی  با ترشح اشک کمتر از مقدار مورد نیاز مواجه هستند. در بعضی از افراد هیچگونه ترشحی از غدد صورت نمی گیرد.بنابر این هیچگونه لغزندگی برای پلک ها وجود ندارد. در چنین حالتی اصطحکاک زیادی بین پلک و پروتز به وجود می آید.این امر باعث ناراحتی زیادی می شود. همچنین می تواند شروعی برای عفونت در بافتهای نسوج پلک باشد.

  اشخاص دارای چشم خشک که پلک هایشان به هنگام باز و بسته شدن و همچنین  هنگام خواب ،کاملا بسته می شود می توانند  از محلول نرم کننده آبکی از جمله قطره اشک استفاده کنند.

  انواع مختلفی از این دارو ها در داروخانه وجود دارد که می تواند مورد استفاده قرار گیرد. توصیه یک داروی خاص غیر ممکن است زیرا  عکس العمل اشخاص در مقابل داروهای مختلف با یکدیگر تفاوت زیادی دارد. یک قطره خاص که برای یک بیمار بسیار مفید است می تواند برای اشخاص دیگر آزار دهنده و یا حداقل بدون خاصیت باشد. بنابر این شخص باید از دارویی استفاده کند که از بقیه دارو ها برای وی مفید تر باشد.

  Back To Top

  تمیز کردن چشم مصنوعی:

  هرگز نباید چشم را با هیچگونه ای پارچه شست و یا خشک نمود زیرا این عمل باعث می شود که به تدریج سطح شفاف پروتز از بین برود وبه پروتز جلوه آن عروسکی خواهد داد.بعد از بیرون آوردن پروتز از داخل حفره چشم،دستتان خود را با صابونهای نرم کف مالی کنید و چون در این حالت دست ها لغزنده است پروتز را با دقت در دست نگه دارید. سپس با سر انگشت صابونی خود پروتز را مالش دهید. دمای آب در سطحی باشد که دست شما بتواند آن را تحمل کند.

  اگر آب داغ تر هم باشد به پروتز چشمی آ سیب نخواهد دید.تمام صابون روی پروتز و دست هایتان ر ا آب بکشبد. سطح پروتز را با دستمال کاغذی نرم مخصوص به صورت مالش دهید و مطمئن شوید که چربی صابون به صورت کامل از روی پروتز کاملا پاک شده است . در این صورت چشم مصنوعی شما ظاهری عروسکی خواهد داشت و شما مجبور می شوید دوباره آن را شتشو دهید و عملیات بالا را تکرار کنید.

  اگر لایه ای روی سطح پروتز باز هم پاک نشود محلولی از پودر پولی نات که پاک کننده دندان مصنوعی است با همان ترکیب لازم برای دندانهای مصنوعی تهیه کرده و چشم را تا 30 دقیقه در این محلول قرار دهید .(با قی ماندن پروتز در این محلول برا ی چندین  ساعت هم نمی تواند به پروتز آسیب رساند.)

  بعد از این کار چشم را با آب گرم آب بکشید و در همان حال با استفاده از انگشتان خود تمام سطح روی آن را به گونه ای مالش دهید که بقایای ماده آ لاینده و صابون از روی پروتز کاملا پاک شود.اگر مابین پولیش سالیانه ، چشم مصنوعی خود را در داخل حفره چشم بیرون آ ورید شستشوی آن با در محلول پولی نت می تواند مفید باشد. به هر حال قبل از استفاده از محلول پولی نت باید خوب پروتز را با آ ب و صابون شسته باشد تا هرگونه روغنی به طور کامل از روی آن پاک شود.پروتز را درحالی که هنوز مرطوب است را در حفره خود قرار دهید. افرادی که هنگام خواب پلک هایشان کاملا بسته نمی شود (نیمه باز باقی می ماند)، باید از مواد نرم کننده چشم روغنی استفاده کند  یا در صورت استفاده از محلول آ بکی ، به علت نیمه باز بودن پلکها تبخیر شده و به صورت لایه ای نازک خشک و سختی در جلوی چشم در می آید و می تواند به هنگام باز و بسته شدن پلک ها آزار دهنده باشد.

  بعضی از داروهای غنی از جمله پترولاتوم مایع برای اکثر اشخاص آزار دهنده هستند. دیگر دارو ها از جمله روغن بدون طعم کاستور و روغن ساف فلاور در اکثر مواقع مفید و قابل استفاده می باشند. مفید بودن داروی چرب کننده دیگر بنام سیلیکون طبی برای بسیاری از اشخاص به اثبات رسیده است ولی آن دارو مشخصه های خاص خود را دارد.از این رو باید قبل از استفاده نظر پروتزیست را جویا شد. مطمئنا چشم پزشک داروهای دیگری را برای عفونت و حساسیت را تجویز خواهد کرد.

  همانطور که قبلا گفته شد بسیاری از افراد بدون اینکه احساس ناراحتی کنند می توانند از چشم مصنوعی که بخوبی تعبیه شده باشد استفاده کنند.این بدین معنی است که تمام اشخاص الزاما نباید با تمام و یا قسمتی از مشکلات نوشته شده در فصول بعدی سر و کار داشته باشند.

  Back To Top

  دلایل گسترش ناراحتی و چگونگی تخلیه مواد زائد از چشم:

  در بعضی از موارد حفره چشمی که در بدو امر کاملا راحت و مناسب بوده اند بعد از گذشت مدت زمان شروع به ایجاد ناراحتی و سر دردمی کنند. عواملی وجود دارند که می تواند منجر به این امر شود.

  در اینجا بهتر است شما عوامل به وجود آورنده این مشکلات را بدانید تا در صورت بروز مشکل راههای برطرف ساختن آن را بدانید.

  Back To Top

  بیرون آوردن پروتز از حفره چشم عادت کردن به پروتز:

  بعضی از افراد که پلک هایشان به صورت کامل هنگام خواب بسته نمی شود، بعد از خواب با مشکل تشکیل لایه ای نیمه خشک شده ای از مواد خارجی در جلوی چشمشان روبرو هستند.

  بعضی اوقات می توان بدون خارج کردن پروتز با دستمالی مرطوب آغشته به آبگرم مواد زائد را پاک نمود. به دلیل ذکر شده قبلی به هیچ وجه از پارچه برای این کار استفاده نفرمایید، زیرا این کار باعث می شود پروتز جلوه ای عروسکی پیداکند.

  در بعضی از افراد که پلکهای انها به صورت کامل بسته میشود به تدریج لایه ای روی چشم آنها قرار می گیرد که بعد از مدتی زیر شده و باعث ناراحتی می شود. بنابر این اگر شخص در حفره چشم احساس سوزش پیداکند با پیش بینی به وجود آمدن چنین لایه ای را بکند.

  در این حالت باید پروتز بیرون آورده شده و به روشی که قبلا شرح دادیم با دقت آن را شستشو دهیم.

   

  1-        وجود جسم خارجی در زیر پلک های چشم:

  به هنگام جا زدن چشم مصنوعی ممکن است که مژه چشم کنده شده و به داخل حفره برده شود.گرد و غبار و یا ذرات بزرگتر ممکن است از همین طریق وارد چشم شود. در تمام مواردی که حفره دچار ناراحتی شده و و نیاز به خارج کردن جسم خارجی و احتمالا اب کشیدن خواهد داشت.

  2-        از دست دادن پولیش سطحی و یا خراشهای عمقی بر روی پروتز

  ذرات گرد و غبار می توانند وارد لایه تشکیل شده بر روی چشم شده و به هنگام پلک زدن در اثر حرکت پولیش و براقی سطح خارجی پروتز چشمی را کاهش دهند.ایجاد خراش های ناگهانی بر روی سطح پروتز حتی زمانی که در حفره بوده بارها اتفاق افتاده است.

  افتادن پروتز از ارتفاع روی سطح زبر می تواند باعث به وجو آوردن خراش ها و برجستگی های نسبتا عمیقی بر روی پروتز شود.

  در هر دو حال خراشها می تواند باعث آزار سطح داخلی پلک ها شود. در این حالت چشم های مصنوعی باید دوباره پولیش شود تا مشکل بر طرف گردد.

  بهرحال توصیه میشود که پروتز سالی یک بار توسط پروتزیست پولیش شود تا راحتی بافت ها و نسوج حفره چشم حفظ شود و هرگونه آزردگی اگر وجود داشته باشد به حداقل میزان خود برسد.

  4-ناراحتی های مرتبط با سرماخوردگی های معمولی:

  با هر سرماخوردگی معمولی ناراحتی هایی پدید می آید .حالت آبریزش و خروج مواد از حفره دارای چشم مصنوعی در حالی روی میدهد که که ظاهرا چشم دیگر یعنی چشم طبیعی تحت تاثیر سرماخوردگی قرار نگرفته است.

  در بعضی از اشخاص مشاهده شده است که روزی یک بار بیرون آوردن و شستشوی چشم مصنوعی در طی دوران سرما خوردگی و چند روز اول بهبودی در رفع ناراحتی های آنها کمک زیادی کرده است.

  5-     عفونت های ناشی از باکتری و ویروس

  به خاطر داشته باشد که که بافت های حفره چشم از طرف چشم مصنوعی حداقل به همان سادگی چشم طبیعی و زنده عفونی می شوند.

  حالت آزردگی و همچنین عفونت چشم می نواتد سبب  مسدود شدن مسیر خروج اشک گردد، در چنین مواردی باید با چشم پزشک خود مشورت کنید.

  6-     عکس العمل آلرژیک  به مواد گوناگون:

  بسیاری از اشخاص نوعی حساسیت ملایم بر روی سطح نسوج چشم طبیعی خود دارندبدون ابنکه کوچکترین ناراحتی احساس کنند. حساسیت های چشم می تواند نسبت به موادی چون گرد و غبار منزل و موی حیوانات، گرده گیاهان، شیر، سیب زمینی و دیگر مواد غذایی باشد.

  بر اساس تجربیات ما ، هیچ کس به چشم آکریلی که به طور کاملا مناسب تعبیه شده و از مواد درجه یک کاملا خالص ساخته شده باشد حساسیت پیدا نخواهد کرد.(به عبارت دیگر چشم هایی که به طور نا مناسب تعبیه شده باشد و همچنین جنس های ساخته شده از آکریل نا مرغوب باشد موجب مشکلات عدیده ای در حفره چشم می شود)

  گرچه نمی توانیم تضمین کنیم که حتی یک نفر در چند هزار نفر نیز به چشم آکریلی مناسب و ساخته شده از مواد درجه یک حساسیت پیدا نمی کند ولی می توانیم این اطمینان را بدهیم که احتمال آن بسیار کم است. بنابر این اگر مشکوک به هر گونه حساسیتی هستید با چشم پزشک خود و یا یک متخصص حساسیت مشورت کنید.

  7-     فضای خالی محل جمع آوری قطرات اشک:

  محیط اطراف حفره چشم در اکثر اشخاص تدریجا در طول مدت زمان طولانی تغییر شکل می دهد. احتمالا این تغییر ناشی از اثرات جراحی برای بیرون آوردن چشم و چربی های اضافه در اعماق کره چشم می باشد.

  این امر سبب افزایش عمق حفره چشم شده و و سطح پشتی آن را به شکل جدید در می آورد که دیگر با لبه های پیرامونی پروتز چشم مطابقت ندارد. در مجموع این حالت سبب ایجاد فضای خالی بین چشم مصنوعی و بافت حفره چشم می شود.

  قطرات اشک وارد این فضاها می شود  در آنجا مانده و به اشک غیر تازه تبدیل می شود.نمک موجود در قطرات اشک به شکل بلور در آمده و باعث می شود بافت های حفره چشم اذیت شود که این امر به نوبه خود باعث به وجود آمدن مواد چرکی زائد می شود. در حالات شدید یعنی زمانیکه این فضا ها بزرگ هستند، مخلوط اشک و چرک به طور ناگهانی زیر پلک ها  بر روی صورت پاشیده می شود که باعث ناراحتی و شرمندگی شخص در جمع می شود.

  راه حل این مشکل بر طرف کردن و تغییر شکل دادن سطح پشتی پروتز می باشد. در مواردی که پروتز چشمی قدیمی می باشد بهتر است که کل پروتز عوض شود.

  8-ایجاد احتمالی مواد سمی در چشم مصنوعی:

  رزین متیل متال دارای فضاهای بین ملکولی است، بزرگی این فضا به اندازه ای است که ملکول های آب می تواند از داخل آن عبور کند.

  وقتی چشم آکریلی در معرض اشک چشم قرار می گیرد قطرات آب تدریجا داخل آن نفوذ می کنند.آب بطور مداوم در لابه لای ملکولهای آکریلی حرکت میکند. از این طریق باکتری ها و ویروس ها می توانند از این طریق وارد چشم شوند. شواهد مشخص می کند که مواد پروتئینی وارد پروتز قدیمی می شود و باعث آزار حفره چشم می شود. در بعضی اشخاص پولیش مشکل را حل نمی کند و می باید دوباره پروتز با مواد جدید درست شود.

  Back To Top

  نگهداری از چشم مصنوعی  خارج از حفره چشم:

  اگر به هر دلیل لازم باشد چشم مصنوعی از حفره بیرون آورده شود و در طول شب و یا برای مدت طولانی تری در خارج از حفره نگهداری شود ، بهتر است آن را در آبی که  مقداری نمک در آن (یک قاشق چای خوری در یک فنجان آب) به آن اضافه شده است نگهداری کنید.همچنین می توان چشم را در محلول لنزهای تماسی قرار داد( Contact lens).اگر چشم اکریلی فرصت خشک شدن پیدا کند ممکن است لایه های مختلف در سطوح رنگ شده از یکدیگر جدا شده و پروتز آسیب ببیند. مرطوب نگه داشتن پروتز چشم از این پدیده ممانعت می کند.

  Back To Top

  روش پولیش کردن چشم مصنوعی:

  توصیه می کنیم که چشم در فواصل یک ساله پولیش شود.این کار همچنین به ما این فرصت را می دهد که حفره چشم را برسی کرده و و قضاوت کنیم که آیا سطح پشتی چشم مصنوعی همچنان با بافت های حفره هماهنگ می باشند یا خیر.هرگز خودتان و یا به شخص غیر متخصص اجازه پولیش کردن چشم مصنوعی را ندهید.این کار به خاطر تضمین این کار می باشد که فرمیکه ما به هنگام ساخت پروتز چشم به آن داده ایم تا به حفره چشم مطابقت داشته باشد به هنگام پولیش کردن از بین نرود.

  Back To Top

  نیاز به اصلاح یا ساخت مجدد چشم مصنوعی :

  گاهی تمام تاولهای کره چشم به هنگام قرار دادن اولیه پروتز از بین نمی روند. با نا پدید شدن تاول ها که ممکن است چندین ماه تا یک سال به طول انجامد، چشم مصنوعی عمیق تر در حفره چشم قرار می گیرد به طوری که پلک بالایی به طور بی رمق بر روی چشم آویزان می شود.زمانی که این حالت به حداقل خود برسد بهترین کار ان است که چشم دوباره قالبگیری شده و دوباره ساخته شود.

  همانطور که قبلا گفته شد برای بر طرف کردن تشکیل تدریجی چربی در اعماق کره چشم باید از روشی مشابه روش فوق استفاده نمود.

  بندرت اتفاق می افتد که شخص با کاهش شدید و نا گهانی وزن بدن مواجه  شود. این حالت با فرو رفتن پروتز به داخل حفره چشم مرتبط بوده و برای برطرف کردن آن تغییر مجدد اندازه و فرم می باشد.

  Back To Top

  زمان مشاوره با چشم پزشک یا پروتزیست:

  بهتر است در صورت هرگونه افزایش قابل ملاحظه اشک از حفره چشم با چشم پزشک خود مشورت کنید.همچنین در صورت کم شدن احساس راحتی و یا افزایش خروج میزان چرک و در صورت بیرون زدگی چشم مصنوعی در حدی که به راحتی قابل تشخیص باشد بهتر است با چشم پزشک خود مشورت کنید. اگر بیرون زدگی شدید باشد نیاز فوری به مراجعه به چشم پزشک دارد و در صورت تشخیص وی به چشم پزشک که موضوع مربوط به پروتزیست است توصیه خواهد کرد که دوباره به وی مراجعه کنید. فرو رفتن پروتز در حفره چشم در حدی که پلک ها نتوانند به راحتی باز شوند ویا به راحتی حرکت کنند از دلایلی می باشد که شما می باید به پروتزیست مراجعه کنید.

  پروتزیست می تواند برای تجویز مواد نرم کننده در صورت نیاز کمک کند. بعضی از مشکلات چشم نیاز به همکاری چشم پزشک و پروتزیست دارد.

  Back To Top

  توصیه های عمومی برای حفظ زیبایی ظاهر شما:

  ما قسمت بیرونی پروتز شما را با توجه به فرم پلک های شما تا حد امکان شبیه به چشم طبیعی شما ساخته و کاملا زنده رنگ آمیزی کرده ایم. با وجود این توصیه می کنیم که از عینک جذاب و زیبا برای محافظت از چشمان خود استفاده کنید. استفاده از عینک هرگونه عدم تقارن نا خواسته بین چشم مصنوعی و چشم طبیعی را می پوشاند.

  توصیه های عمومی:

  1-        از حرکات بدن و همچنین از موقعیت های سرخود که نشان می دهد سعی در پنهان داشتن چیزی از دیگران دارید خود داری کنید . تا حد ممکن خونسرد و آرام برخورد کنید و سعی کنید داشتن چشم مصنوعی را فراموش کنید.

  2-        از خم کردن سر به سمت پایین در حالیکه از زیر ابرو ها به سمت پایین نگاه می کنید بپرهیزید زیرا هیچ چشم مصنوعی نمی تواند مانند چشم مصنوعی به بالا حرکت کند. زمانی که سر شما به سمت پایین خم شده است چشم مصنوعی شما به طرف کف زمین به نظر می رسد در صورتی که چشم طبیعی شما روبرو را می بیند.

  3-        اگر چشم مصنوعی شما نمی تواند کاملا به طرفین حرکت کند، بهتر است عادت کنید برای دیدن اجسام از گردن خود استفاده کنید و آن را بچرخانید.

  4-        آب هوای سرد و خشک و همچنین باد، باعث می شود که با چشم مصنوعی احساس ناراحتی کنید.استفاده از بعضی از نرم کننده های چشمی باعث می شود که شما احساس ناراحتی نکنید و آن را به حد اقل خود برسانید.

  5-       هرگز چشم مصنوعی خود را در معرض تماس با الکل،کلروفرم،اسپری مخصوص مو و یا هر حلال دیگر قرار ندهید. این مواد می تواند انچنان آسیبی به پروتز بزند که دیگر قابل تعمیر نباشد.

  6-        مطمئن شوید که قبل از هر عمل جراحی پروتز را از جای خود خارج کرده اید. زیرا مواد بیهوش کننده می تواند آنچنان آسیبی به پروتز برساند که تعمیر ان بسیار گران قیمت باشد و یا اصلا امکان پذیر نباشد.

  7-        همواره هنگام دست زدن به پروتز کلیه نکات بهداشتی را رعایت کنید . مثلا اگر چشم شما به طور نا گهانی افتاد آنرا به طور کامل آب بکشید و با آب و صابون شتشو دهید و سپس مجددا آن را در سر جای خود قرار دهید.

  8-        در صورت به وجودامدن هرگونه مشکل که برای شما قابل درک نیست با چشم پزشک خود مشورت کنید.

  9-        چشم مصنوعی خود را حد اقل سالی یک بار تست کرده و آن را پولیش دهیدتا آن را در بهترین وضعیت ممکن قرار دهید. ترکیباتی که افراد ناوارد برای پولیش کردن استفاده می کنند نمی تواند در حد مورد نیاز چشم را پولیش دهد.همچنین باید دقت کرد که پروتز تغییر شکل ندهد، زیرا در غیر این صورت تطابق پروتز با سوکت چشم به خوبی صورت نخواهد گرفت . شخص عادی نمیتواند به اهمیت فرم هایی که ما هنگام ساخت کار کرده ایم پی ببرد.

  10-    همواره از عینک محافظ چشم خود استفاده کنید . از لحظه ای که چشم خود را شستشو دادید تا هنگام خواب . حتی زمانی که تنها هستید . به یاد داشته باشید که فقط شما یک چشم سالم دارید.

  11-    حد اقل سالی یک بار چشم خود را به چشم پزشک نشان دهید.

  12-    مادامی که با چشم خود احساس راحتی می کنید و چشمتان دارای ظاهری خوب می رسد، هیچ کاری در فاصله دو پالیش سالیانه انجام ندهید.بجز در موارد تغییرتدریجی ظاهری شما که ممکن است حتی خود شما هم متوجه نشوید. اگر چشم شما احتیاج به مراقبتی داشته باشد چشمانتان شما را آگاه خواهند ساخت.

  Back To Top

   

  مواردی که باید بیمارانی که از H.A استفاده میکنند رعایت کنند:

  هشدار مهم: بعد از جراحی و کاشت یا کار گذاری هیدروکسی آپاتایت در داخل حدقه بیمار کاندید شده ایشان باید تا ظرف دوماه ضمن رعایت تمام نکات بهداشتی مسائل زیر را رعایت کند. دوری از بلند کردن  جسم سنگین  به این دلیل که به  به قسمت عصب داخلی حدقه  فشار وارد شده و باعث میشود که سوکر ها و بخیه ها پاره  شوند وهیدروکسی اپاتایت بیرون از حدقه بیاید و این عمل باعث می شود که HA را از دست داده وکلیه هزینه ها به هدر رود و متاسفانه خود کرده را تدبیر نیست...  در محل آلوده تردد نکند به این دلیل که HA عفونی نشده و کاملا پیوندHA بازدهی مناسب داشته باشد و شخص بیمار بدون هیچ گونه مشکلی دوره نقاهت خود را گذارنده و به راحتی از این پیوند بهره برد. 

   

  هشدار جهت دریافت کننده های هیدروکسی آپاتایت:

  هیدروکسی آپاتایت به دو نوع تقسیم می شود.یکی اینکه برای شخصی خدایی نکرده اتفاق ناگوار به هر دلیل پیش بیاید که باعث شود چشم تخریب گردیده و در همان لحظه آسیب دیدن چشم تخلیه انجام شده و بهترین راه جایگزینی در حدقه مصدوم هیدروکسی آپاتایت می باشدو سپس عمل ثانویه است .هنگامی عمل ثانویه انجام می شود که مدتی نا مشخص از وضعیت آسیب دیدن چشم گذشته و چشم عقب رفته است.در این مواقع احتمال اینکه ماهیچه های بالا و یا پایین ،سمت چپ و راست صدمه دیده باشد وجود دارد و شاید عمل دریافت هیدروکسی آنطور که شخص دریافت کننده انتظار دارد وجود نداشته باشد.در آن حال استاد جراح پلاستیک مقصر نیست. شخص بیمار باید با دید باز همه مسائل را سنجیده و تصمیم بگیرد.هشدار دوم آنکه اصولا در طول شش ما و یا دوازده ماه عروق ها خونی در داخل خود هیدروکسی دویده شده و با سیستم حدقه یکپارچه می گردد و باعث می شود فضا در حدقه جهت عمل جراحی دریل و کار گزاری Peg به وجود بیاید. حال در صورتی که بعد از گذشت زمان این فضا برای کارگذاری Peg به وجود نیامد در واقع مقصر کسی نیست زیرا بدن مقاوم بوده و هیدروکسی به عقب نمی رود. پس باید درنظر داشت آن وقت Peg قابل کارگذاری نیست. باید منتظر ماند فضای مناسب به وجود آمده وتا استاد جراح پلاستیک حدقه کار دریل را انجام داده و بیمار را بعد از گذشت یک ماه و سفت شدن جای Peg به اکولاریست ارجاع دهد. در صورتی که شخص، دکتر را مجبور به کار گذاری Peg کند چون فضای کافی به وجود نیامده پروتز بزرگتر خواهد شد. دریافت کننده باید منتظر بزرگ شدن بیش از حد پروتز چشمی باشد. که نتیجه باعث تلف شدن هزینه ها وخرابی حدقه و پلک ها خواهد شد. 

   

  1-     سمتی که پروتز کار گذاری شده است نخوابند.

  2-     خانمها رعایت کنند که روسریشان با پروتز برخورد نکند.

  3-     سعی کنند در جایی که گرد و خاک است نروند.

  4-     از تماس پروتز با آب میکروب دار شدیدا خودداری کنند .

  5-     صورت همیشه تمیز باشد و با شامپو بچه شستشو شود.

  6-     برای درآوردن پروتز از ساکشن و یا لوازمی که اکولاریست توصیه می کند باید استفاده نمود.

  7-     از دستمال کاغذی و گاز استریل فقط یک بار استفاده کنید.

  8-     هنگامی که از قطره ها توصیه شده پزشک استفاده می شود فورا درب آن را بسته ودر جای مربوطه که روی کاتالوگ قطره نوشته شده نگهداری شود.

   

  Back To Top

  کلیه اطلاعات و عکس های موجود متعلق به پروتز چشم بینا بخش بوده وهرگونه کپی برداری از اطلاعات غیر قانونی می باشد
   طراحی و پیاده سازی شرکت مهندسی نرم افزار پرتو پارس
  Skip Navigation Links.


  در صورت وقوع حادثه برای چشم شما می توانید با این مرکز ارتباط برقرار نموده و برای نحوه درمان مشاوره بگیرید.